بند آویز ( Lanyard )

توجه ! لطفا توجه فرمایید

ما در حال جابجایی هستیم؛ برای ارتباط با ما با شماره ۴۰۴۸۲۰۱-۰۹۳۵ تماس حاصل فرمایید

بند آویز ( Lanyard )

بند آویز نوعی طناب یا تسمه عموما ساخته شده از پارچه یا چرم است که برای نگهداری لوازماتی از قبیل کارت شناسایی ( ID Card )، گوشی موبایل یا کلید و در انوع مختلف برای انداختن به دور گردن، شانه یا مچ دست تهیه می شوند. از بند آویز به اشکال گوناگون در موقعیت های مختلف از جمله در نمایشگاه ها، همایش، سمینار، کنفرانس به عنوان یک المان تبلیغاتی و در سایر موقعیت ها همچون بیمارستان ها، فرودگاه ها، مدارس و دانشگاه ها، برنامه های ورزشی و … استفاده می شود.

پیدایش

تاریخچه پیدایش بند آویز به قرن پانزدهم و کشور فرانسه باز می گردد. کلمه Lanyard که از کلمه فرانسوی lanière به وجود آمده است نخستین بار از اتصال چندین رشته ی پارچه ای جهت ساخت شلاق پدید آمد. پس از آن در ارتش فرانسه برای اتصال تپانچه، شمشیر و صوت (جهت اطلاع رسانی) به لباس نظامیان استفاده شد. سواره نظام و افسران نیروی دریایی برای حمل آسان و کاربری سریع تپانچه آنها را به وسیله بند آویز بر گردن خود نگه می داشتند که باعث سرعت در استفاده از آن می شد. در سال ۱۹۶۶ میلادی در فیلم سینمایی خوب، بد، زشت دو تن از شخصیت های اصلی فیلم به نام توکو رامیرز و ویلیام وینبرگ با استفاده از بند آویز تپانچه های خود را حمل می کردند. ایلای والاک که نقش توکو را در فیلم بازی می کرد به سرجیو لئونه که کارگردان فیلم بود اعلام که توانایی بیرون آوردن سریع و هم قرار دادن تپانچه بدون نگاه کردن به غلاف را ندارد و در نتیجه مجبور شدند که تپانچه وی را با استفاده از بند آویز به گردن وی آویزان کنند.

رفته رفته استفاده از بندهای آویز در مشاغل و موارد گوناگون نیز مورد توجه قرار گرفت و امروزه شاهد استفاده بسیار گسترده از این محصول در موارد تبلیغاتی همچون نمایشگاه ها و رویدادها، موارد سازمانی همچون بیمارستان ها، مدارس و دانشگاه ها، سازمان های نظامی، فرودگاه ها، برنامه های ورزشی، موارد کاربردی عمومی همچون بند دوربین، بند کیف، بند ساز همچون بند گیتار و … هستیم. انواع دیگری از بند نیز در قالب روبان نیز برای بسته بندی محصولاتی همچون شکلات و هدیه، بند سررسید و … مورد مصرف بسیار دارند.